Co je dobré pro ledviny?

Vodní šťastí pro naše ledviny

Proč o tom vůbec mluvit? Ledviny jsou jedny z nejvíce zapracovaných orgánů v našem těle a jako takové si zaslouží naši obzvláštní pozornost. Jak by řekl můj milý šestiletý Šimon: "Mami, voda je jako kouzelný nápoj pro ledviny!" A měl pravdu. Denně zpracovávají až 200 litrů krve a funkce, které plní, jsou pro naše tělo klíčové. Navíc, když se o ně postaráme, činíme tak dobře vlastně pro celý náš organismus. Ale vraťme se zpět k vodě. Ať už jste fanouškem obyčejné vody, či máte rádi ty s bublinkami, vůbec to nevadí. Důležité je dodržovat pitný režim a to 2 až 3 litry tekutin denně. A zapamatujte, že ne vždy musí jít pouze o vodu. Zvlášť v horkých letních dnech je možné nahradit část příjmu tekutin například ovocnými šťávami, které jsou pro tělo také prospěšné.

Zeleninové pozdravy z kuchyně

O zelenině bych mohla mluvit hodiny, ale pro naše ledviny mám pár speciálních tipů. Celer, petržel, mrkev nebo třeba paprika, obsahují mnoho vitamínů a antioxidantů, které podporují zdraví ledvin. My v naší rodině máme ve velké lásce ratatouille, do kterého přidáváme právě tyto zeleninové ingredience. A když do něj přidám ještě trošku česneku, který je prospěšný pro srdce a cévy a tím nepřímo i pro ledviny, stal se z tohoto pokrmu u nás doma absolutní hit. A pokud vás zaujala ta paprika, tak vězte, že jedna z nich obsahuje více vitamínu C než celý pomeranč!

Ovoce jako radost nejen pro ledviny

Kdo by neměl rád ovoce? A když k tomu připočítám, že je dobré jak pro náš zrak, tak i pro naše ledviny, je to úplně top! Nemluvě o tom, že je skvělé pro naši pleť a hydrataci. Také nám dodává mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro nás důležité. Oblíbené jsou zejména citrusy, které podporují tvorbu moči a tím očistu ledvin. A tak se u nás doma po obědě místo zákusku často podává pomeranč, nebo grapefruit. A moje děti je milují! Ale nezapomeňte, že ledviny mají rády i jiné druhy ovoce, takže nebojte se experimentovat a měnit svůj jídelníček.

Přírodní detoxikační kúry

Dnes už existuje spousta přírodních detoxikačních kúr a doplňků stravy, které pomáhají našemu tělu zbavovat se toxinů a tím udržovat naše ledviny ve fit stavu. Podporují jejich funkci a zlepšují výkon. Osobně mám velmi dobré zkušenosti s bylinkami jako jsou pampeliška, kopřiva, jitrocel nebo meduňka, které skvěle fungují na stimulaci vylučování toxinů z těla. Bylinný čaj z těchto bylinek je skvělý doplněk k prospěšnému pitnému režimu.

Rozhýbejme to!

Nevyměňovala bych každodenní procházku s naším psem Bárem za nic na světě. Fyzická aktivita podporuje správnou funkci ledvin, protože pomáhá udržovat krevní tlak v normě. Navíc, já osobně se po takové aktivitě cítím skvěle, plná energie a dobré nálady. A vždyť takový pohyb může představovat cokoliv, co vás baví. Běh, procházky, cyklistika, jóga, tanec... možností je spousta!

Není stres jako stres

Hádejte, co je jedním z největších nepřátel našich ledvin? Ano, stres. A tak jsem své vlastní boji s ním začala čelit různými způsoby, ať už pomocí meditace, jógy nebo třeba aromaterapie. Všechno, co nám pomáhá uvolnit se a zajít si na chvíli do sebe, má pozitivní vliv na naše zdraví, včetně ledvin. A tak jsem se například naučila užívat si každou minutu, kterou strávím s rodinou, přáteli nebo v přírodě, což mi pomáhá udržovat si pozitivní mysl.

Zdravý spánek – ohromný přínos

Když ustoupí denní ruch, a já se konečně můžu v klidu položit do postele a užívat si zasloužený odpočinek, to je pro mě jeden z nejkrásnějších momentů dne. Kvalitní spánek je pro naše zdraví nesmírně důležitý, včetně zdraví našich ledvin. Proč? Během spánku se v našem těle děje spousta procesů, které pomáhají regenerovat a obnovovat naše buňky a orgány. Takže nezapomeňte, že kromě zdravé stravy a dostatku pohybu je důležitý i dostatečný odpočinek.

Komentáře

Napsat komentář