Kdo dělá vyšetření prostaty?

A co je to vlastně prostata a k čemu slouží?

Jste-li stejně jako já slečna, věcí spojených s oblastí mužského zdraví je bezpochyby hodně, které neznáte. Přiznávám, já sama jsem si musela o významu prostaty na internetu trochu popočítat. Prostata je malá žláza velikosti vlašského ořechu, která se nachází těsně pod močovým měchýřem. Její hlavní funkcí je produkce tekutiny, která se mísí se spermiemi a vytváří tak semennou tekutinu. Pokud se tedy zeptáte, zda je prostata důležitá, odpověď je rozhodně ANO!

Proč je vyšetření prostaty nutností?

Ale proč by měl někdo chtít prozkoumat tak intimitní oblast těla jako je prostata? Protože stejně jako všechny další části našeho těla, i prostata může onemocnět. Nejznámějšími chorobami prostaty jsou zánět prostaty, zvětšená prostata a rakovina prostaty. Všechny tyto nemoci se mohou stát vážnými a potenciálně život ohrožujícími, pokud nejsou včas diagnostikovány a léčeny. Tím mě znovu přivádí k otázce, kdo provádí vyšetření prostaty?

Kdo provádí vyšetření prostaty?

Je to urolog, což je lékař, který se specializuje na léčbu chorob močového měchýře, ledvin a mužských pohlavních orgánů, včetně prostaty. Urolog provede fyzické vyšetření prostaty pomocí metody zvané digitální rektální vyšetření. To může znít děsivě, ale ujišťuji vás, že je to rychlé a relativně bezbolestné.

Druhy vyšetření prostaty

Existuje několik způsobů, jak vyšetřit prostatu. Digitální rektální vyšetření, které jsem zmínila dříve, je nejčastějším a to spočívá v tom, že lékař vloží prst do konečníku pacienta a hmatá prostatu. Další metoda zahrnuje ultrazvukové vyšetření prostaty, které se provádí vložením malé sondy do konečníku pacienta. A konečně, je tu také biopsie prostaty, což je procedura, při níž lékař bere malý vzorek tkáně prostaty k další analýze.

Co může způsobit onemocnění prostaty?

Některé onemocnění prostaty mohou být způsobeny infekcí, zatímco jiné mohou být výsledkem hormonálních změn nebo genetických faktorů. Ve věku nad 50 let se zvyšuje riziko některých onemocnění prostaty, jako je zvětšení prostaty nebo rakovina prostaty. Pravidelné vyšetření prostaty jsou proto pro muže středního a staršího věku velmi důležité.

Kdy je nejlepší doba pro vyšetření prostaty?

Jak už jsem zmínila, riziko onemocnění prostaty se zvyšuje s věkem, takže muži ve věku nad 50 let by měli pravidelně podstupovat vyšetření prostaty. Nicméně pokud existují určitá rizika, jako je rodinná anamnéza, lékaři doporučují začít s vyšetřeními již ve věku 40 let.

Je vyšetření prostaty bolestivé?

Jako žena nemůžu mluvit z osobní zkušenosti, ale z toho, co jsem slyšela a četla, většina mužů uvádí, že vyšetření prostaty není právě nejpříjemnější zážitek na světě, ale není to tak bolestivé jako by se mohlo zdát. Záleží také na tom, který typ vyšetření prostaty je proveden. Digitální rektální vyšetření obecně pociťují muži jako nepříjemné, ale není to bolestivé, pokud je provedeno správně a s náležitým ohledem na pacienta.

Co se stane po vyšetření?

Po vyšetření prostaty lékař posoudí výsledky a pokud je něco v nepořádku, bude navrhnuta další léčba. Pokud je vše v pořádku, pacient bude povzbuzen k pravidelným kontrolám v budoucnu, aby se zajistilo udržení zdraví prostaty.

Komentáře

Napsat komentář